Faculty by Department

Administration

Scott DeFreese

Principal, Decatur Central High School

Jane Jack

Director, Choice Academy

Christine Mullis

Director, Edge Academy

Todd Sconce

Director, ICE Academy

Gale Stone

Director, Quest & Inquiry Academy

Tom Wachnicki

Director, New Tech School of IDEAS

Office Staff

Kathy Everman

REGISTRAR, Decatur Central High School

Barbara Osborn

Receptionist

Amanda Pruitt

Treasurer

Athletics

Joy Ayers

Athletic Secretary

Nicole DeStefano

Certified Athletic Trainer

Justin Dixson

Athletic Director

Derrek Staton

Athletic Assistant

Small Learning Communities

Choice Academy

Deana Beecher

Media Specialist

Pete Berg

Math Teacher

Holly Dusek

Family and Consumer Science Teacher

Leslie Fairchild

Agriculture Teacher

Laura Foster

Math Facilitator

Kayla Gerlach

English Teacher

Maia Gibson

English Teacher

Allyssya Gossett

Math Teacher

Aimee Hawley

Science Teacher, Science Department Chair

Andy Hofer

Social Studies Teacher, Men's Varsity Golf Coach

Noah Klick

Social Studies Teacher

Adam Krause

Science Teacher

Cim McClelland

Social Studies Teacher

Heidi Miller

Choice Office Secretary

Joseph Morris

English Teacher, Choice Academy

Pamela Schroeder

Special Education, Choice Academy

Micah Souder

Spanish Teacher

Trina Steiden

Math Teacher

Joy Stewart

Physical Education Teacher

Cynthia Wassall

Physics Teacher

Qingsi Wright

Chinese Teacher, Choice Academy

Edge Academy

Amanda Abney

English Teacher - Edge Academy

Dean Adler

Technology Education Teacher - Communications

Pete Bitting

Special Education Teacher

Matt Brown

Physical Education Teacher

Robert Donoho

English, Interactive Media & DCTV Co-Teacher

Jackson Dutton

Guidance Counselor

Kyle Enright

Head Football Coach, Weight Room Supervisor

Trisha Foster

Administrative Assistant - EDGE Academy

Daryl Gibbs

Marketing Teacher

Renee Knoop

AP European & Honors World History Teacher

Patty Lathrop

Math Teacher

Kristen Needy

Spanish Teacher

Jacob Olsen

Science Teacher

Kara Owens

English Teacher

Erica Sanders

Lead Teacher

Melissa Scheetz

Social Studies Teacher

Kelly Tate

Behavior Specialist - Edge Academy

Brenda Taylor

Social Studies Teacher

Matthew Timmons

Teacher, Special Education Edge Academy

Claudia Webster

Science Teacher

Sarah Wilson

Guidence Counselor

ICE Academy

Nathaniel Adams

Drama Teacher

Scott Campbell

ICE Science Teacher

Dianna Case

Counselor

Kelly Cassidy

Choir Director

Linda Chandler

English Teacher - ICE Academy

Jason Combs

Social Studies Teacher/Head Baseball Coach

Tim Cox

Band Director

Zach Crowder

Assistant Band Director

Matthew Day

Math Teacher - ICE Academy

Breann Fife

English Teacher

Vanessa Garcia

Instructional Assistant

Pam Goldman

Comprehensive Intervention Programs (CIP) Teacher

Jeremy Griffith

Social Studies Teacher, Social Studies Department Chair

Mary Hall

Special Education - ICE Academy

Karen Harwood

Math Teacher - ICE Academy

Amber Helmkamp-Blythe

Instructional Assistant

Chris Hiller

Science Teacher

Donald Ivey

Special Education Teacher

Rachel Johns

Art Teacher

Tracey Krell

Art Teacher

Trent Maynerd

Instructional Assistant

Matt Mulinaro

Art Teacher

Jennifer Pollard

Accompanist

Todd Sconce

Director, ICE Academy

Denny Staton

Study Hall Monitor

Marchell Stephens

Comprehensive Intervention Programs (CIP) Teacher

Maia Swanson

Latin Teacher - ICE Academy

Tony Tate

Oppurtunity Center/Assistant Boys Basketball Coach

Madison Taylor

Instructional Assistant

Julie Thomas

Secretary, ICE Academy

Kathi Walton

Science Teacher

Lauren Wilber

English Teacher

Rachel Zorman

Aide - CIP Room

New Tech School of IDEAS

Rhonda Adamson

GeoIED & Algebra Facilitator

Heather Bridwell

English Language Learner (ELL) Teacher

Austin Dodd

Counselor

Daniel Dow

PhysTrans/Comm & Math Facilitator

Toni Ehmen

Science Teacher

Elizabeth Eickholtz

Special Education Teacher

Capriella Fenicle

Art Teacher

Arlene Gonzalez

Spanish Teacher

Brittany Huber

Secretary, New Tech

Kamille Jacobs

English Teacher, New Tech School of IDEAS

Ann Kuper

Math Teacher

Brian Locker

Global Studies & AP Econ Facilitator

Kenny Owens

Engineering and Technology Ed. Facilitator

Courtney Rogge

GeoIED & Engineering Facilitator

Aaron Schlueter

Health Teacher

Ericka Spriggs

English Teacher

Ben Wachnicki

Science Teacher

Rob Weisbach

Engineering and Technology Ed. Facilitator

Quest & Inquiry Academy

Ian Ashland

Science Teacher

John Ashworth

Social Studies Teacher

Emily Blue-Trepton

English Teacher

Robert Bowling

Criminal Justice Teacher

Cole Brayfield

English Teacher

Zach Burkhardt

Science Teacher

Holly Capps

Special Education - Quest & Inquiry

Carmen Clayborn

Science Teacher

Julie Flint

JAG Specialist

Brian Gegner

Math Teacher - Quest & Inquiry

Tom Gliva

Special Education

Molly Hansen

JAG Specialist

Zach Holzer

Spanish Teacher

Erik Jergensen

Math Teacher

Aimee Kroll

Computer Science Teacher

Amber Seibert

English Teacher

Nathan Shafer

Math Teacher, Math Department Chair

Julie Stoner

Special Education Teacher, Special Education Department Chair

Sarah Wilson

Guidence Counselor

Support Staff

Bil Carter

Media Center Instuctional Assistant

Mary Conway

Nurse

Trisha Foster

Administrative Assistant - EDGE Academy

Katy Graves

Instructional Assistant

Brittany Huber

Secretary, New Tech

Jenny Leverington

Instructional Assistant

Amber Martin

Instructional Assistant

Heidi Miller

Choice Office Secretary

John Roten

Technology Support

Kelly Tate

Behavior Specialist - Edge Academy

Julie Thomas

Secretary, ICE Academy

Maria Trackwell

Instructional Assistant

Custodial Staff

Harold Cooper

Custodian

Jose Davila

Custodian

Amber Ingle

Custodian

Albert Jacobi

Custodian

Ben Martin

Custodian

Amy McLin

Head Custodian

Anthony Parsley

Custodian