Decatur Middle School People

Kristin Addison

7th Grade Language Arts

Kayla Arguello

SLC Director Explorations

Estella Beck

Student Services Secretary

Sam Burden

7th Grade Health

David Caliguiri

8th Grade Language Arts

Brian Cherry

Special Education

Alexander Cipoletti

7th Grade Language Arts

Heidi Conger

8th Grade Language Arts

Jessica Considine

8th Grade Social Studies

Rachel Crawford

Building Secretary

Dustin Criswell

SLC Director APEX

Kristina Criswell

Lead Teacher

Julie Daniels

Medical Assistant

Maya Davis

Band

Anna Doak

OT/PT

Tyler Evans

7th Grade Social Studies

Julie Fisher

8th Grade Math

Sarah Flohr

Receptionist

Robert Garcia

8th Grade Science

Erin Gettinger

Lead Teacher

Nathaniel Giblin

Social Studies

Donna Graham

Treasurer

Kati Gregory

8th Grade Math

Lydia Grove

7th Grade Math

Cari Hair

8th Grade Social Studies

Casandra Hankins

Food Service

John Hartwyk

7th Grade Social Studies

Melissa Harvey

Athletic Director

Devan Heiber

8th Grade Math

Chad Holland

Instructional Assistant Special Education

Catherine Holmes

7th Grade Science

Malyssa Holtzclaw

Program Assistant/CIP

Laura James

Food Service

Jeana Jefferson

Site Coordinator - Communities In Schools Indiana

April Juengel

8th Grade Science

Angela Kieth

Special Education

Christine Lady

Choir Assistant

Jacqueline Lee

7th & 8th Grade Math Interventionist

Adam Love

SLC Director Imagine

Mahala Luckenbill

Art 2D/3D

Jessica Macnair

7th Grade Science

Dennis Massengill

7th Grade Mathematics

Melissa McKinney

Athletic Trainer

Mary Mead

7th Grade PLTW

Jill Meerman

Physical Education

Elizabeth Mena

Custodian

Abigail Meyers

8th Grade English Language Arts Lab

Nicole Meyers

Special Education

John Morse

SLC Director Global

Tiffany Murray

7th Grade Language Arts

Michael Nehring

Principal

Kaily Nichols

7th Grade Language Arts

Shane Phipps

8th Grade Social Studies

Connor Ray

Physical Education

Kathy Rudisill

8th Grade Health

Josh Schultheis

8th Grade Language Arts

Savannah Shipley

SLC Secretary

Jasmine Shirley

SLC Secretary

Katie Smith

8th Grade Math

James Storms

Guidance Counselor

Blaise Taylor

8th Grade Science

Joan Tejchma

7th Grade Science

Jane True

Science

Amanda Tweedy

Computer Applications

Melissa Vall de Ruten

7th Grade Math

Elizabeth Venatta

Guidance Counselor

Latrina Wagner

8th Grade PLTW

Robyn Walsh

8th Grade Language Arts

Shaundra White

Special Education